Kluczem do naprawdę dobrego samopoczucia jest nie tylko zredukowanie ilości stresu w naszym życiu oraz regularna aktywność fizyczna, ale również odpowiednie odżywianie. Tylko właściwie skomponowane posiłki, jedzone w regularnych odstępach czasu zapewnią naszemu organizmowi wszystko, co niezbędne by utrzymać nas w zdrowiu przez długie lata.
Często osoby, które zdecydowały się przejść na dietę ze względów zdrowotnych lub estetycznych (chęć zrzucenia kilku kilogramów), zbyt restrykcyjnie podchodzą do swoich nawyków żywieniowych. Będąc na diecie nie trzeba skrajnie ograniczać ilości spożywanego pokarmu (jest to nawet wysoce niewskazane). Zamiast tego warto stosować się do ogólnych zasad, które uzdrowią naszą dietę, jednak nie kosztem ciągłego uczucia głodu.
Kluczem do sukcesu jest między innymi regularne spożywanie posiłków. Najczęściej radzi się, by było to 5 średnich porcji na dobę, co 3-4 godziny. Najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia jest śniadanie, które powinno być spożyte najpóźniej w ciągu godziny po wstaniu z łóżka. Absolutnie nie należy zaczynać dnia od samej kawy na pusty żołądek!
Dietetyczne śniadanie powinno zawierać produkty z różnych grup (węglowodany, białko, tłuszcze, cukry) w odpowiedniej proporcji. W sezonie jesiennym i zimowym warto zadbać o to, by pierwszy posiłek był ciepły. Bardziej niż na kaloryczność produktów zwracajmy uwagę na ich indeks glikemiczny – wybierajmy te o niskiej wartości indeksu, dzięki czemu długo pozostaniemy nasyceni i nie będziemy skazani na napady wilczego głodu.