Osoby odżywiające się zdrowo pochwalić mogą się dobrym samopoczuciem, mają zdrową skórę, włosy i paznokcie, ich narządy wewnętrzne działają z o wiele większą wydajnością. W jaki sposób racjonalnie przygotowywać nasze codziennie spożywane dania? Co jeść, żeby móc cieszyć się byciem zdrowym?
Istotne jest nie tylko to, co spożywamy, ale także to w jaki sposób przyrządzamy posiłki. Dieta powinna być w taki sposób zbilansowana, aby organizm mógł przyswajać składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Zdrowa dieta powinna dostarczać wystarczającą ilość białek, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Nasze dania i potrawy powinny być konsumowane kilkakrotnie w ciągu dnia, najlepiej od pięciu do sześciu razy. Zawartość tłuszczy oraz błonnika w spożywanych posiłkach obniża indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, dzięki czemu unikamy gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
W zdrowej diecie powinniśmy nie zapominać o spożywaniu produktów zbożowych. Polecane są wyłącznie pokarmy posiadające w składzie ziarna pełnoziarniste, które wręcz obfitują w cenne witaminy oraz minerały. Niski indeks glikemiczny oraz wysoka zawartość błonnika to następne zalety produktów z mąki pełnoziarnistej. Zbilansowana dieta powinna być bogata w jarzyny oraz owoce, które są źródłem wielu witamin oraz minerałów. Mleko oraz produkty wyprodukowane z mleka uzupełniają naszą dietę w witaminę D, A oraz wapń. Bardzo korzystne jest także wprowadzenie do diety posiłków zawierających ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich między innymi tłuste ryby, olej rzepakowy, słonecznik, len, orzechy. Zdrowa dieta to także picie wystarczających ilości płynów. Najlepiej wybrać wodę mineralną, którą powinniśmy dostarczać organizmowi w ilości około dwóch litrów dziennie.

20 Sty Brak komentarzy admin Kategoria , , , , ,