Większość ludzi na samo brzmienie wyrazu „dieta” ma negatywne nastawienie. W rzeczywistości, nie musi to oznaczać okrutnego głodzenia się, czy też nudnych i niesmacznych posiłków. Dieta oznacza dobrze dobrane żywienie, które dostarcza odpowiedniej ilości kalorii oraz zapewnia wartości odżywcze, dopasowane indywidualnie w zależności od jej sylwetki i stopnia aktywności fizycznej.
Dietetyczne przepisy kulinarne nie powinny się składać się z produktów, których w ogóle nie chcielibyśmy jeść. Prawidłowa dieta, może być również dietą smaczną. Wiele osób obawia się konieczności zaprzestania jedzenia mięsa. Popularnym mitem jest, że dietetyczny posiłek powinien być pozbawiony produktu mięsnego. Należy wyłącznie dobrze dobierać jego typ.
Gdy jednak nie jesteśmy w stanie odpuścić sobie mięsa, w ogóle tego nie musimy robić. Dietetyczne przepisy kulinarne mogą zawierać wśród swoich składników głównie drób, a w szczególności mięso indycze. Drób charakteryzuje się dużą ilością białka, które wzmocni nasze mięśnie oraz ma w swoim składzie niewielką ilością tłuszczu, dzięki temu, tkanka tłuszczowa nie będzie się odkładać tam gdzie nie trzeba.
Zauważmy też, że kartofle nie zawierają dużej ilości kalorii. Kaloryczne zazwyczaj bywa to, czym są okraszone. Nie musimy zatem rezygnować z ziemniaków, zmniejszmy w zamian za to ilość tłuszczu, jakim je polewamy. Jeżeli mamy taką możliwość, smażmy na oliwie z oliwek zamiast na oleju.
Zrezygnujmy z niezdrowych produktów typu chipsy. Na ich miejsce znacznie korzystniej będzie wprowadzić orzechy, pełne dobrych tłuszczów roślinnych, które wzmocnią pracę naszego serca, tak istotną nie tylko okresie odchudzania. Ziarna słonecznika, pestki dyni, także posłużą jako pyszna, małokaloryczna przekąska.