Któż z nas nie uwielbia słodkości! Ubóstwiamy po nie sięgać by poprawić sobie humor, w trakcie spotkań z przyjaciółmi czy oglądania telewizji, aczkolwiek chociaż jest to sielankowe, tego typu nawyki są niewyobrażalnie niezdrowe. Nadmiar cukru, tłuszczu i kalorii, którymi wypełnione są tradycyjne przekąski, może przyłożyć rękę do nadwagi, cukrzycy bądź chorób mięśnia sercowego. Czy to oznacza, że powinniśmy kompletnie zrezygnować z przekąsek? Absolutnie nie! Poniżej szereg porad, jak przygotować dietetyczne desery.
Oparciem powinno być ograniczenie cukru. W jaki sposób to zrobić? To proste. Cukier możemy niewyobrażalnie łatwo zastąpić poprzez zastosowanie ekologicznych słodzików, takich jak dla przykładu stewia bądź ksylitol. Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która bardzo zasobna jest w glikozydy. Nie są one trawione przez ludzi, więc mimo tego, że stewia jest nawet kilkaset razy bardziej słodka niż cukier, nie ma niszczycielskiego wpływu na nasz organizm. Ksylitol to naturalny cukier pochodzący z brzozy, ze względu na swoje działanie przeciwpróchnicze wykorzystywany w produkcji gum do żucia.
Pamiętajmy również żeby zastąpić bitą śmietanę naturalnym jogurtem. Fundamentem zdrowych, dietetycznych deserów może być z powodzeniem kasza jaglana, która niewyobrażalnie sprawdzi się do pieczenia ciast.
Innym interesującym produktem, który możemy wykorzystać do przyrządzenia dietetycznych przekąsek jest tapioka. To roślina z Ameryki Południowej, która doskonale sprawdzi się do przyrządzenia rozmaitych musów i puddingów.
Jak widać, dieta nie musi sygnalizować bezwzględnej rezygnacji z przekąsek, trzeba je raptem odpowiednio przygotować, tak, aby były zdrowe.